آموزشی, آیفون

۱۰ تا از جذاب ترین ترفند های آیفون | قابلیت های جالب آیفون

معرفی ۱۰ ترفند آیفون

امروز در این مقاله قصد داریم که چند تا از ترفند های مخفی ایفون را به شما یاد بدهیم. بعضی از این ترفند های جذاب آیفون٬ به شما کمک میکنند تا راحت تر برخی از کار هایتان با آیفون را انجام دهید. البته دقت کنید که ممکن است بعضی از این قابلیت های برای همه مدل های آیفون کار نکند.

بهتره که برای انجام این ترفند های حتما آی او اس خود را به آخرین نسخه موجود آپدیت کنید. چون شاید بعضی از این قابلین ها برای آی او اس های قدیمی تر فعال نباشد.

۱- ترفند بک تپ (BackTap) در ios

یکی از جذاب ترین قابلیت های آیفون های جدید٬ قابلیت بک تپ (BackTap) است. این قابلیت به شما این امکان را میدهد تا یک سری از کار ها را با استفاده از زدن ضربه های آرام به پشت صفحه آیفونتان انجام دهید. به عنوان مثال میتوانید با زدن سه یا دو ضربه آرام به پشت صفحه گوشیتان اسکرین شات بگیرید و یا صفحه را خاموش کنید.

وارد تنظیمات آیفونتان شوید٬ سپس به بخش accessibility بروید و قسمت Touch را انتخاب کنید و روی BackTap در آخر صفحه کلیک کنید. حالا شما دو گزینه میبینید Double Tap و Triple Tap. این دو گزینه به شما این امکان را میدهند تا برای دو ضربه پست هم (Double Tap) و سه ضربه پشت هم (Triple Tap) رویداد تنظیم کنید. برای مثال اگر قسمت دابل تپ را باز کنید و گزینه Screenshot را انتخاب کنید٬ هر بار که دو ضربه آرام به پشت آیفونتان بزنید گوشی از صفحه شما اسکرین شات میگیرد. و Triple Tap هم به همین صورت است ولی با سه ضربه کار میکند.

آیفون هایی که قابلیت بک تپ را پشتیبانی میکنند : ایفون های سری ایکس٬ آیفون های سری یازده٬ آیفون های سری دوازده و ایفون های سری ۱۳.

ترفند گرفتن اسکرین شات با ضربه زدن به پشت آیفون

۲- ترفند Undo (برگرداندن نوشته پاک شده) در ایفون

حتما براتون پیش اومده که چیزی رو تایپ کرده باشید و به هر دلیلی اون رو پاک کنید. برای برگرداندن نوشته پاک شده فقط کافیه آیفون خودتون رو به بالا و پایین تکان بدید. برای شما پیامی نمایش داده میشود تحت عنوان این که آیا میخواهید تایپ خود را Undo کنید. سپس شما برای برگرداندن تیاپ قبلی خود باید این پیام را تایید کنید و گزینه Undo را انتخاب کنید.

ترفند برگرداندن نوشته ی پاک شده در آیفون

۳- تایپ کردن با یک دست

اگر روزی مجبور شدید که با یک دست با گوشیتون تایپ کنید این ترفند مخفی آیفون به کمک شما می آید. وقتی مانند همیشه کیبورد شما برای تایپ کردن نمایان میشود٬ کافیه انگشتتان را روی آیکان کره که برای تغییر زبان است نگه دارید تا چند گزینه برای شما نمایان شود. زیر گزینه های انتخاب زبان سه گزینه دیگر است. گزینه سمت چپ برای حالت تایپ با دست چپ است. گزینه وسطی برای حالت معمولی کیبرد است. و گزینه سمت راست مخصوص تایپ کردن با دست راست است.

تایپ کردن با یک دست در ایفون

۴- ترفند اندازه گیری در ایفون

با استفاده از نرم افزار Measure شما میتوانید اندازه گیری های مختلفی با استفاده از آیفون خود انجام دهید. این نرم افزار به صورت پیش فرض روی آیفون نصب است. با استفاده از این برنامه میتوانید زاویه یه آیفون نسب به افق و طول اجسام مختلف را اندازه بگیرید.

۵- دیدن میزان شارژ دستگاه های متصل به گوشی

اگر شما از محصولات اپل زیاد استفاده میکنید ویجت باتری٬ برای شما کاربرد خیلی فراوانی دارد. به عنوان مثال فرض کنیم که شما میخواهید باتری اپل واچ خود را بدون نگاه کردن به اپل واچ ببینید. شما میتوانید این کار را با آیفونتان انجام دهید.

فقط کافیه صفحه آیفون را به سمت راست بکشید تا وارد بخش ویجت ها شوید. سپس صفحه را تا پایین اسکرول کنید تا به گزینه edit برسید. روی گزینه edit کلیک کنید٬ به بالای صفحه برگردید و در بخش Search widget عبارت batteries رو سرچ کنید و آن را انتخاب کنید تا ویجت های مختلف مخصوص نمایش میزان باتری دستگاه های اپل را ببینید. هر کدام را که پسندید با دکمه Add widget به صفحه خود اضافه کنید.

البته دقت کنید که این ویجت شارژ دستگاه هایی مانند مجیک موس٬ مک بوک و … را نمایش نمیدهد. این ویجت فقط میزان شارژ دستگاه های متصل به آیفونتان با بلوتوث را نشان میدهد.

میزان شارژ دستگاه های متصل به آیفون

۶- ترفند تنظیم مقدار نور چراغ قوه آیفون

این یکی از ترفند های مخفی ایفون است که شاید کمتر کسی از آن با خبر باشد. شما با این ترفند میتوانید به راحتی شدت نور چراغ قوه گوشی خود را بسته به نیازتان تنظیم کنید. فقط کافیه کنترل سنتر رو باز کنید٬ انگشتتان را روی عکس چراغ قوه نگه دارید و شدت روشنایی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

تنظیم نور چراغ قوه ی ایفون

۷- پخش صدا های آرامش بخش

صدای نم نم باران٬ رود خانه٬ دریا و … قطعا برای همه ما آرامش خاصی دارد. شما میتوانید این صدا ها را به راحتی با استفاده از آیفون خود بدون دانلود هیچ نرم افزار یا فایلی پخش کنید. برای فعالسازی این قابلیت وارد تنظیمات٬ بخش conrol center شوید و در بخش more controls روی علامت به علاوه Hearing کلیک کنید تا این قابلیت به کنترل سنتر شما اضافه شود.

اضافه کردن Hearing به کنترل سنتر

سپس برای پخش صدا های آرامش بخش کنترل سنتر را باز کنید و روی علامت گوش کلیک کنید. در پایین صفحه Background Sounds را روشن کنید. حالا میتونید صدای مورد نظر خود را از قسمت Background Sounds بالای ولوم انتخاب کنید و لذت ببرید.

پخش صدا های آرامش بخش با ایفون

۸- گرفتن اسکرین شات کامل از سایت ها

ممکن است که برای شما هم پیش بیاید که بخواهید از صفحه یک وب سایت اسکرین شات کامل و باندی بگیرید طوری که کل صفحه رو بگیره. نگران نباشید٬ با این ترفند ایفون شما به راحتی میتوانید این کار را انجام دهید. فقط کافیه وارد سایت مورد نظر بشید و یک اسکرین شات معمولی بگیرید (با فشردن هم زمان کلید خاموش و زیاد کردن صدا) سپس روی عکس گرفته شده که در سمت چپ٬ پایین صفحه به شما نمایش داده کلیک کنید. حالا باید از قسمت بالا حالت عکس را روی Full page قرار دهید. روی Done کلیک کنید تا اسکزین شات به صورت پی دی اف در نرم افزار Files شما ذخیره شود.

۹- تنظیم کردن کلمات مخفف

ترفند تنظیم کردن کلمات مخفف در ایفون کار شما را برای تایپ کردن خیلی راحت میکند. به عنوان مثال شما میتوانید برای عبارت (سلام خوب هستید) عبارت مخفف (سخه) یا هر چیز دیگری را تنظیم کنید و هر بار که این عبارت مخفف را تایپ میکنید خود گوشی به شما عبارت اصلی را پیشنهاد میدهد و میتوانید از آن استفاده کنید.

برای تنظیم کردن این کلمات اول وارد تنظیمات٬ بخش General و سپس وارد تنظیمات کیبورد شوید و Text replacement را انتخاب کنید. حالا روی علامت به علاوه بالا سمت چپ صفحه کلیک کنید تا بتوانید عبارات را تنظیم کنید. دو جاب خالی برای شما نمایش داده میشود.

  • Phrase: در این بخش عبارت اصلی را وارد کنید
  • Shortcut: در این بخش عبارت مخفف شده را وارد کنید

بعد از تایپ کردن عبارات گزینه Save را بزنید تا کلمه میانبر شما سیو شود. حالا هر جا که عبارت مخفف شده را وارد کنید آیفون شما عبارت اصلی را به شما پیشنهاد میدهد.

ترفند مخفی تنظیم کردن کلمات میانبر در ایفون

۱۰- ترفند کپی و پیست کردن عکس با آیفون

این ترفند قطعا یکی از جالب ترین و کاربردی ترین ترفند های مخفی آیفون است. این ترفند به شما کمک میکند که عکس های موجود در گوشیتان را به ساده ترین روش ممکن کپی و پیست کنید. برای کپی کردن عکس مورد نظرتان کافیه وارد گالریتان شوید و سه انگشت خود را روی عکس قرار دهید. سپس سه انگشت خود را هم زمان با هم به سمت داخل بکشید تا عکس کپی شود.

حالا برای پیست کردن عکس در مکان مورد نظر کافیه سه انگشت خود را نزدیک به هم قرار داده و بعد از هم دور کنید تا عکس شما پیست شود. این ترفند برای انتقال عکس هایتان به نرم افزار های مختلف کاربرد زیادی دارد.

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید. اگر هم سوالی درباره این ترفند های آیفون دارید و یا شما هم ترفندی میشناسید که میخواهید معرفی کنید، حتما در بخش نظرات با ما همراه باشید. درضمن اگر به ترفند های سیری نیز علاقه دارید میتوانید مقاله ما درباره آن را هم بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *